Náhrada škody za ztráty způsobené opatřeními vlády v souvislosti s koronavirem
Vážení klienti,
v souvislosti s více než dva měsíce trvajícími omezeními života v hospodářské i osobní rovině se nyní velice aktivně diskutuje o možnostech saturace škod podnikatelů např. pomocí již prováděného zajištění úvěrů. V médiích i u odborné veřejnosti se objevují názory o možnostech odškodnění podnikatelů státem na základě krizového zákona či po zrušení některých opatření Městským soudem v Praze, na základě zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejném moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem.
Zásadní je, že krizový zákon nevyžaduje nesprávný (nezákonný) postup státu, zatímco zákon o odpovědnosti za škodu ano – právě nedávné rozhodnutí Městského soudu v Praze označilo některá opatření vydaná Ministerstvem zdravotnictví České republiky za nezákonná.
K této otázce zastává naše kancelář zdrženlivý postoj. Krizový zákon míří spíše na situace skutečné škody (např. poškození věci), než na náhradu ušlého zisku. Avšak text zákona toto nevylučuje a optikou nového občanského zákoníku jistě existuje prostor i pro širší výklad zahrnující odpovědnost státu i za ušlý zisk. Je třeba si uvědomit, že šanci na úspěch mají jen perfektně připravené žádosti s jasnými podklady k vyčíslení ztráty a zdůvodnění, že bez opatření vlády by ke ztrátě nedošlo (tzv. kauzalita a důkazní břemeno na straně žadatelů).
Kámen úrazu spatřujeme zejména v otázce, zda by tržby z podnikání zůstaly na stejné úrovni bez konkrétního opatření vlády (uzavření provozoven, uzavření hranic), pokud by zákazníci byli omezeni v pohybu jiným opatřením vlády, či spíše z vlastní vůle omezili své aktivity a báli se vycházet ze svých domovů (hypotetický zisk). Z tohoto důvodu máme za to, že na odškodnění nemohou dosáhnout např. podnikatelé z oboru pohostinství či maloobchodu, kteří jsou závislí na chování spotřebitelů.
Nicméně v jiných případech si lze odškodnění představit, jedná se zejména o zmařené výrobní zakázky či kontrakty v zahraničí, které nebyly naplněny vlivem uzavření hranic. Zde určitě existuje prostor pro převzetí odpovědnosti státu, zejména za současné situace, kdy jsou některé kroky činěny chaoticky a bez jasného plánu či zdůvodnění.
Pokud si myslíte, že výše uvedené Vám dává možnost žádat náhradu ušlého zisku po státu, jsme připraveni Vám poskytnout plnou podporu v podobě důkladné rešerše možností a následného zastupování. Je však třeba se připravit na dlouhou právní bitvu a vysoké požadavky na doložení nároků. Především je pak v případě krizového zákona nutné upozornit na lhůtu 6 měsíců od dozvědění se o škodě (vyčíslení ušlého zisku např. dle měsíčních obratů), v jejímž rámci je nutné nárok uplatnit u příslušného státního orgánu.
Upozorňujeme, že jde i z právního pohledu o zcela novou situaci a dnes Vám nikdo nemůže zaručit úspěch žádosti.
Váš tým
MATAS & PARTNER
Latest Posts
Náhrada škody za ztráty způsobené opatřeními vlády v souvislosti s koronavirem
Vážení klienti, v souvislosti s více než dva měsíce trvajícími omezeními života v hospodářské i osobní rovině se nyní velice aktivně diskutuje o možnostech...
Pandemie onemocnění COVID-19
Vážení klienti z důvodu mimořádné situace způsobené pandemií onemocnění COVID-19 jsou mimořádně omezeny naše služby v sídle kanceláře. Na základě...
Pandemie onemocnění COVID-19
Soukromoprávní odpovědnost oznamovatele za podané trestní oznámení
JUDr. Robert Matas přispěl článkem do magazínu eprávo. Celý článek naleznete zde.